Lato 2019 nad polskim morzem
Polska Północna wakacje nad morzem Lato 2019 nad polskim morzem
Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2016
miejscowość: Rzucewo
data: 2016-09-10

W dniach 10 do 11 września na terenie Osady Łowców Fok w Rzucewie zorganizowano kolejną imprezę z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego tym razem pod hasłem:

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią, świątynie, arcydzieła, pomniki”. Idea Europejskich Dni to upowszechnianie własnego dziedzictwa kulturowego, promowanie i przybliżanie własnej przeszłości i zabytków. Właśnie w takie cele wpisała się nowa wystawa fotograficzna p.t. ”Świadectwo Kulturowe Gminy Puck wczoraj i dziś…” autorstwa Pana dr. Jana Pawła Dettlaffa, dyrektora OKSiT w Gminie Puck. Ekspozycja prezentuje wysokiej klasy zabytki sakralne ery nowożytnej: architekturę, rzeźbę, malarstwo i złotnictwo. Fotografie osadzone w realiach pięknego nadmorskiego pejzażu Gminy, zarówno turystom jak i mieszkańcom przypomniały o niezwykłych walorach kultury materialnej ukrytej w katolickich świątyniach Nordy. Oprócz nowej wystawy odwiedzający mogli oglądać już wcześniej przygotowane ekspozycje dotyczące pradziejów Gminy i zabytków z epoki kamienia odkrytych na terenie Osady.

Krajobraz kulturowy naszej Małej Ojczyzny reprezentował też zespół folklorystyczny "Nasze Stronë"  z Prusewa kierowany przez Pana Jerzego Łyska. Wśród artystów ludowych w czasie wydarzenia obecni byli rzeźbiarze, malarze, rogarze a porad dla wszystkich chętnych udzielał zielarz-fitoterapeuta. W czasie imprezy można też było zaopatrzyć się w miód prosto z pasieki.

Jak co roku na terenie Osady zorganizowano zawody w rzucie oszczepem z pomocą miotacza. IV Pomorski Turniej w Rzucie Oszczepem z Pomocą Miotacza był rozgrywany w dwóch kategoriach do 14 lat i powyżej 14 roku życia. Zwycięzcami pierwszej kategorii byli zajmujący kolejne miejsca: Wiktoria Czerwionka, Jakub Lewandowski, Paweł Piotrowski. Natomiast drugiej grupy wiekowej: Wojciech Miotke, Marian Bach i Wojciech Miąskowski. Pamiątkowe puchary oraz dyplomy dla wszystkich uczestników wręczali obecni w czasie wydarzenia Panowie: Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk oraz Radny Florian Pieper. Jak co roku poczęstunek dla gości przygotowały Panie z KGW w Rzucewie.

Europejskim Dniom Dziedzictwa sprzyjała dobra pogoda. Wśród odwiedzających pojawili się licznie zarówno turyści jak i mieszkańcy naszej gminy m in Panie z KGW z Gnieżdżewa i Łebcza.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, reprezentowane przez Panią Danutę Król i Pana Andrzeja Wędzika oraz OKSiT w Gminie Puck w osobach Panów Jana Pawła Dettlaffa, Bronisława Ceszke, Piotra Rumanowskiego, Krzysztofa Garstkowiaka oraz KGW w Rzucewie.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie.

źródło: oksitpuck.pl

Oglądaj relacje z imprez w TV Półwysep!
www.tv.polwysep.pl - kliknij tutaj
« Lato 2019 - strona główna© 2023 www.polwysep.pl : wakacje nad morzem
www.nordi.pl | Władysławowo